Peníze nebo život?

30. ledna 2006 v 12:19 | Královna |  Mé malé spory
Můj kamarád touží být doživotně bohatý. Má moc rád peníze. A já se ptám: proč?

On tvrdí, že proto, co přinášejí - věci, které dělají život příjemný; život bez práce, protože peníze vydělávají další peníze; spoustu času na věci, které ho baví. Jenže já mám o něj strach.
Myslím, že jeho touha po penězích pramení z jiných rovin. Ve vědomé rovině z touhy po moci a silné potřeby sebeprosazení. V nevědomé ze strachu, ze strašlivé touhy zajistit se, mít v životě jistotu, pevný bod. A nemá to špatně vymyšlené. Říká, že je důležité, VĚDĚT, jak peníze vydělat. Má pravdu. Je to chytrý kluk. Asi každý člověk má někde v životě těžiště, nějakou svou jistotku, jenže každá lidská jistota má v sobě i něco nejistého - aspoň kapičku. Jeho jistota - " know how je zárukou mého bohatství a šťastného života" - je mi podezřelá. V jeho jistotě - aspoň tak, jak nám ji předkládá, není slabiny. Proto on ji miluje. Proto se mi nezdá. Celá jeho veliká touha po jistotě se mi zdá patologická. Vzpomínám si na příběh manželů, kteří byli velice majetní a snažili se všemožně zajistit život sobě i svým dětem - akciemi, domy, auty, obřími životními pojistkami. Strašně se báli, že zchudnou. Strašně se báli odevzdat se nejistotě bytí. S pokorou přijímat, co přijde a podle toho se zařídit. Brát život jako hru, která přináší i změny pravidel. Nebýt absolutními vládci svých životů. Jejich motivací byl děs z neznáma a nedůvěra v dobrý konec.
Říkal jsi, že věříš v Boha. Mám ale pocit, že tvá touha po finančním zajištění pramení z nedůvěry v dobro - v to, že jsi navzdory životním smykům v Božích rukou, že tě má rád a podporuje tě. To si křesťani přece myslí, ne? Buduješ si pocit, že ty jsi ten jediný, kdo o sobě rozhoduje, protože se bojíš zklamání a neopatrování. Bojím se o tebe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama